ANTYWIRUS – jak działa i jakiego powinieneś kupić?

Każdego dnia jesteśmy narażeni na ataki wirusów, które chcą dostać się do naszych urządzeń mobilnych. Warto zgłębić swoją wiedzę na temat antywirusów, ponieważ to właśnie one zapewniają nam ochronę przed atakami szkodliwego oprogramowania.

  1. Antywirusy a układ immunologiczny!?

Nagłówek ten jest trochę prześmiewczy, jednak sposób funkcjonowania antywirusów można porównać właśnie do funkcjonowania układu immunologicznego człowieka, który identyfikuje patogeny po dostaniu się do ludzkiego organizmu, a następnie je niszczy. Antywirus za to identyfikuje charakterystyczne części kodu wirusa, identyfikuje go, a następnie niszczy.

  • W jaki sposób antywirusy rozpoznają zagrożenia?

Firma, która zajmuje się wyprodukowaniem antywirusa tworzy bazę danych, która składa się z sygnatur znanego złośliwego oprogramowania. Jako sygnatury możemy zdefiniować charakterystyczne części kodu wirusa, co umożliwi rozpoznanie najnowszego zagrożenia.

  • W jaki sposób antywirus rozpoczyna walkę z wirusem?

Gdy antywirus posiada już aktualną bazę danych, wtedy skanuje pliki znajdujące się na dysku, aby znaleźć określone fragmenty kodu. Jeżeli już uda mu się je znaleźć to wtedy wyświetla na ekranie naszych komputerów z informacją, że wykrył zagrożenie. Później w zależności od programu antywirusowego albo sam podejmuje decyzje o usunięciu zainfekowanych plików, albo zostawia tę decyzję użytkownikom.

  • Jaki program antywirusowy powinienem wybrać?

Dobry program antywirusowy zdecydowanie powinien mieć opcję skanowania dysku na życzenie użytkowników, a także możliwość zaplanowania automatycznego skanowania systemu. Warto także wybrać program antywirusowy, który będzie stale zapewniał ochronę przed atakiem zewnętrznym. Z pewnością istotną kwestią jest także blokowanie podejrzanych wiadomości elektronicznych oraz pobieranych przez Internet plików – to również zapewni dobry program antywirusowy.

Programy antywirusowe to zdecydowanie przyjaciele naszych urządzeń technologicznych. Niejednokrotnie uratowały one z pewnością sytuację, która pierwotnie wydawała się niemożliwa do uratowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *