Czym się różni Linux od Windowsa?

Od dawien dawna toczy się spór o najlepszy system operacyjny. Czytając fora społecznościowe, możemy odszukać zarówno wielu zwolenników Windowsa jak i zwolenników Linuxa. Większa część osób należąca do tej grupy internautów wypowiada się negatywnie o jednym z nich, gdyż nie ma  styczności z drugim i jest jakby przyzwyczajona do używania jednej alternatywy. Który system jest lepszy? Czy można ocenić, że  jeden jest lepszy a drugi gorszy?

Jak każdy program komputerowy, aplikacja, strona czy system, obydwa te zespoły mają swoje wady i zalety. Według mnie każdy system jest dopasowany do innych użytkowników. Linux jest uważany za system będący odpowiednim programem dla “specjalistów”. Dlaczego?

Posiada dużą ilość oprogramowania typu open source. Użytkownik posiada nieskończone możliwości dostosowywania systemu pod siebie. Ponad to Linux nie potrzebuje dodatkowego systemu ochronnego typu antywirus – jest bezpieczny, gdyż atakuje go mała ilość wirusów lub nawet wcale. Umożliwia on też graczom korzystanie z platformy do gier Steam. Dodatkowo jest darmowy, szybki i łatwy w obsłudze.

Jednakże, Windows posiada ważne zalety, których nie posiada Linux. Na Windowsie znajdziemy profesjonalne oprogramowania innych firm, takie jak Photoshop czy AutoCAD. Przeprowadza również automatyczne aktualizacje i prezentuje szerszy zakres platform do gier oraz większą ilość sterowników do obcych sprzętów i urządzeń peryferyjnych. Ma jednolity support, którego nie posiada Linux z rozbudowaną architekturą systemową.

Windows ma też swoje wady. Nie znajdziemy na nim żadnych darmowych edytorów – aby takowy posiadać należy najpierw wykupić licencję. Posiada również prostą blokadę zabezpieczeń, więc należy zainstalować dodatkowego antywirusa. System ten również zbiera tak zwane pliki śmieci, co skutkuje doprowadzaniem do zmniejszenia efektywności pracy komputera a w efekcie “zamulaniem” systemu. Nie zawiera również oprogramowania po instalacji, należy go uzupełnić instalując odpowiednie programy i aplikacje.

Nieważne jakiego wyboru dokonamy należy pamiętać, że oba systemy, jak wszystkie inne, posiadają luki w oprogramowaniu, na które trzeba uważać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *